LEMAX High Velocity Floor Fan (12″, 14″, 16″)
RM0.00
3 speed options
90° oscillation
Wide angle adjustable tilt upwards and sideways
100% copper motor
Thermal fuse protection
Optimised aluminium blade for larger air flow
Additional information
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Size | 12", 14", 16" |
| Colour | Silver |
| Power (watts) | 50W, 52W, 77W |
| Voltage (V) | AC220-240V |
| Input Frequency | 50Hz |
| Fuse | Yes |
| Speed | 1300rpm, 1310rpm, 1340rpm |
| Air delivery | 6.6m³/min, 6.8m³/min, 7.8m³/min |
| Noise (dB) | 60, 63, 65 |
| Blade | Aluminium |
| Shell material | Iron |
| Wire length | 1.5 metres |
| Packing (pieces per carton) | 1 |








